Ůvodní obrázek

Amatér VS. začátečník Video

Filmařina, stejně jako spousta dalších oborů, se dá rozdělit do několika protipólů. Jsou tu nadšenci i ti, které to nebaví ani napoprvé. Jsou tu velké ryby, které si mohou dovolit potápět se i v těch největších hloubkách cenového oceánu, ale pohybují se tu i středně velké firmy vyšlapávající si svou zlatou střední. A v neposlední řadě, a právě o těch bych se tu rád trochu rozepsal, nesmíme zapomínat ani na ty, kteří kolikrát ani ne v bárkách, ale v na hrubo stlučených vorech, křižují bezpečné vody zátok a čekají co zbyde po ostatních a vyplave až na hladinu.

Mluvím o amatérech. Než mě však začnete osočovat, že každý nějak začínal, nebo mě rovnou dokonce vykřížkujete, ujasníme si pojmy. Rád bych tu rozlišil amatéry a začátečníky.

Amatér je někdo, u něhož nezáleží na tom jak dlouho se v daném oboru pohybuje. Jeho znalosti a schopnosti rostou v přímé úměrnosti s tím, jak klesá jeho nadšení a zájem o věc. Nemá zájem vzdělávat a seberealizovat se v dané činnosti. Přece nebude investovat do něčeho, co mu skoro nic nevynáší a co ho vlastně vůbec nebaví. Navíc když to nemá ani jako svou hlavní činnost. Dá se tedy říci, že to dělá pro peníze. Od toho se také odvíjí úroveň jeho práce. Často se pohybuje pod průměrem. Z tohoto důvodu si nemůže dovolit zvyšovat částky za zakázky. Je to vlastně takový začarovaný kruh.

Naproti tomu začátečník ví, nebo má alespoň naději, že v budoucnu se tím bude jednou živit. Proto do svého (ze začátku) koníčka investuje spoustu volného času a peněz. Absolvuje kurzy, shání kontakty na profíky, aby se co nejvíce přiučil praxi. Za odvedenou práci si nemůže říct mnoho, protože ještě nemá vybudovanou potřebnou pověst (čti fejm). Ale dělá vše podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, na hranici svých schopností. Pokud to shrneme: na úplném začátku je to vlastně jen nadšenec, který to dělá pro okruh svých přátel a známých, protože ho to baví. Jeho pozice se postupem času upevňuje a sortiment jeho služeb se zkvalitňuje a rozšiřuje.

Nechci ukazovat prstem a říkat kdo je špatný a kdo dobrý. Často se stává, že z nadějného začátečníka se stane doživotní amatér a z neschopného amatéra se vyklube celkem talentovaný začátečník. Co tím vším ale naznačuji. Mějte přehled o amatérech a podporujte začátečníky. I kdyby za to nic nedostali, vždy se alespoň něčemu přiučí. A pak, až budou mít dostatek klientů a bude se jim dařit, vy za nimi příjdete s nabídkou a oni vás neodmítnou.

Novinky

 

Milošův počátek Video

Dnešní blog bude trochu odlišný od těch předchozích. Budeme zpovídat Annu Nevrlou, jednu ze spoluatorek politicky laděné písně Spasitel M., k němuž jsme letos na přelomu léta a podzimu točili videoklip. Dozvíte se jak vlastně celá píseň vznikala a jaké byly první reakce na její provokativní text.

více
22.12.2017
Tomáš Mráček a Anna Nevrlá
 

Kontakt nad zlato

Máte dva adepty na novou pracovní pozici. Jedním je váš dlouholetý známý, který sice nemá vysokou školu, ale v oboru se pohybuje už asi rok, takže se v něm celkem orientuje. Má kontakty, umí vystupovat před lidmi a nemusíte ho zaučovat. Druhým uchazečem je mladík, který maturoval s vyznamenáním. Na vysoké získal titul jako premiant.

více
10.12.2017
Tomáš Mráček
 

Kde hledám inspiraci?

Každý má ve svém životě období, kdy se mu nic nedaří a začíná mít pocit, že jeho práce nemá smysl, že na světě pro nikoho není a je zcela zbytečný. Zhruba před měsícem potkal tento stav i mě. Nebyl jsem si jistý sám sebou a cítil jsem, že věci, které mě dříve naplňovaly dnes dělám jen z povinnosti. Rozhodl jsem se proto začít věci tvořit s láskou. K radosti mi stačil jen můj vnitřní pocit.

více
05.11.2017
Petr Němec