Včera, 7. 9., jsem se v doprovodu své přítelkyně účastnil „FUTURE PORT PRAGUE“ - festivalu o moderních technologiích, nových objevech ve vědě a medicíně a se spoustou zajímavých ukázek využití VR (virtuální reality) v praxi. Nechyběly ani přední vývojové značky v čele s Googlem, Microsoftem nebo Teslou.
Už u vchodu mě zaujalo využití QR kódu místo papírové vstupenky. Hned co jsem vkročil do areálu jsem uviděl velké podium, kde se celý den konaly zajímavé přednášky. Mezi přednášejícími byl i globální stratég, kouč a mentor Jan Mühlfeit. První stánky, které mě upoutaly, byly nabité různými drony od závodních, až po ty určené k profesionálnímu natáčení filmů. Nejzajímavější mi přišel dron od DJI. Měl na sobě připevněný DJI Ronin (5-osý stabilizátor) a FullFrame kameru Sony A7 SII. Když jsem od toho konečně odpoutal oči, spatřil jsem velkou zavodní dráhu, kde se závodilo o nejčistší průlet mezi překážkami.
Pak už jsem měl spíše pocit, že se jedná o festival VR technologie, ale byl jsem mile překvapen. U stánku Movisio jsem si mohl vyzkoušet postavit motor pro letadla pomocí HTC vive. Společnost Brainz mi ve spolupráci se Škodovkou umožnila průjezd Prahou v roce 1913 a jízdu kajakem na divoké vodě jsem si užil díky stánku Samsung. Termo kamery mi odhadly, kolik je mi let (v mých 19letech prý vypadám na 31 let) a jakou mám zrovna náladu. To skutečně fungovalo, byl jsem šťastný.
Další velkou kapitolou byla auta a to zejména ta poháněná elektrikou. Měl jsem možnost si prohlédnout všechny modely Tesly (pán, který u nich stál, nebyl moc příjemný), nová auta od Toyoty a dva unikáty od BMW (i3 a i8). U těchto aut byla velice příjemná a profesionální obsluha, která nás nechala do jejich supersportu nastoupit a vyfotit se. Škoda se svým novým konceptem Vision S ovšem už tak vstřícná nebyla. Možná proto, že vystavované auto mělo hodnotu 78 milionů.
Myslím, že to byl jeden z nejlepší festivalů, který jsem kdy mohl navštívit. Všem, kteří se tento rok nestihli přijít podívat a dozvědět se opět něco nového, doporučuji sledovat konání dalšího ročníku.
Dnešní blog bude trochu odlišný od těch předchozích. Budeme zpovídat Annu Nevrlou, jednu ze spoluatorek politicky laděné písně Spasitel M., k němuž jsme letos na přelomu léta a podzimu točili videoklip. Dozvíte se jak vlastně celá píseň vznikala a jaké byly první reakce na její provokativní text.
Máte dva adepty na novou pracovní pozici. Jedním je váš dlouholetý známý, který sice nemá vysokou školu, ale v oboru se pohybuje už asi rok, takže se v něm celkem orientuje. Má kontakty, umí vystupovat před lidmi a nemusíte ho zaučovat. Druhým uchazečem je mladík, který maturoval s vyznamenáním. Na vysoké získal titul jako premiant.
Filmařina, stejně jako spousta dalších oborů, se dá rozdělit do několika protipólů. Jsou tu nadšenci i ti, které to nebaví ani napoprvé. Jsou tu velké ryby, které si mohou dovolit potápět se i v těch největších hloubkách cenového oceánu, ale pohybují se tu i středně velké firmy vyšlapávající si svou zlatou střední. A v neposlední řadě, a právě o těch bych se tu rád trochu rozepsal, nesmíme zapomínat ani na ty, kteří kolikrát ani ne v bárkách, ale v na hrubo stlučených vorech, křižují bezpečné vody zátok a čekají co zbyde po ostatních a vyplave až na hladinu.